YouTube’da artık canlı yayınlarınızı 360 derece video özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Google, 360 derece video özelliği kullanılarak hazırlanan canlı yayınlar için mekansal ses desteği de sunmaya hazırlanıyor fakat bunu isteğe bağlı olarak sunacak gibi görünüyor. Basitçe, videoyu çevirirken ses kaynağının konumuna göre ses arkanızdan gelebilecek.

Google bu özelliğini Coachella isimli popüler bir konser ile beraber duyurdu ve bu konseri de 360 derece video desteği ile canlı yayına paylaştı.

Google bu hizmetini kullanmak isteyen geliştiriciler için bir de LiveAPI’yi sundu. Böylece kendi ürünlerinizde ve projelerinizde bu özelliği kullanabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli nokta, Google henüz bütün 360 derece video özelliği sunan kamera üreticileriyle çalışmıyor.

Altyapı ve çalışma prensipleri her ne kadar aynı gibi olsa da canlı yayında 360 derece video deneyimi sunmak ile VR (sanal gerçeklik) ürünü tamamen farklı ürünler. Bunu bilmekte de fayda var.

Kaynak:sosyalmedya.co

...
DEVAMINI OKU

Snapchat kullanıcıların snaplerini daha da eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için farklı bir özelliği yayına aldı.
Geçtiğimiz günlerde Snapchat kullanıcılara sesli sohbet edebilme ve sesli not gönderebilme imkanı veren 4 farklı özelliği yayına almıştı. Şimdi ise emoji özelliğiyle karşımızda.

superimposing stickers on the rest of the world will be the first popular augmented reality art tool @snapchat pic.twitter.com/kkDiCZffPH

— nicholas (@nnnnicholas) April 13, 2016

Snapchat’te paylaştığınız video ya da fotoğraflara istediğiniz kadar emoji ekleyebiliyordunuz. Artık çektiğiniz videolarda ya da fotoğraflarda dilediğiniz alana emoji koyarak paylaşabiliyorsunuz.

Bu özellikle beraber Snapchat’in eğlenceli dünyasında daha da eğlenceli ve sıra dışı snapler göreceğimiz kesin. Emoji özelliği şu anda Android cihazlarda kullanılabiliyor, iOS’a da haftaya geleceği planlanıyor.

Kaynak:sosyalmedya.co

...
DEVAMINI OKU

Geçtiğimiz günlerde YouTube ve dolayısıyla Google karşı başlatılan reklam savaşından söz etmiştim. Dünya çapında büyük ses getiren bu olayın başlangıç noktası, Avrupa merkezli, dünyanın en büyük reklam ajanslarından Havas’ın, İngiltere’deki markaları için Google ve YouTube reklamlarını durdurma kararı almasıydı. Bunun temel nedeni, markaların reklamlarının terörü destekleyen içeriklerle bir arada yer alması ve yetkili şirketlerin bunun önüne geçememesiydi.

İlk bakışta bu olayın rastlantılar zinciri olarak gelişmiş olabileceğini düşünüyordum fakat işin aslı pek de öyle değilmiş. Adage’in haberine göre, bu işin arkasında eski bir reklamcı olan Eric Feinberg varmış.

Bir komplo teorisi gibi düşünmeyin. Eric Feinberg, markaların ve ajansların harekete geçmesine neden olan kişi. Terör ve nefret söylemi yayan içerikleri araştırmak üzere aylarca çalışan Eric Feinberg, sonunda bu tür içeriklerin tespit edilmesini sağlayan bir yöntem geliştirmeyi başarmış. Bu yöntemi geliştirirken bir çok marka reklamını terör ve nefret söylemleriyle bir arada görünce bunları da markalara iletmekten geri kalmamış. Sonuç olarak markalar harekete geçmiş ve şirketleri bu alanda önlemler almaya zorlamışlar bildiğiniz gibi.

Es...

DEVAMINI OKU
 «1 2 3»